Destek

En hızlı destek Mobiliys’de! Entegre destek modülümüz sayesinde, destek taleplerinizi sistem üzerinden bize iletebilir ve destek sürecini takip edebilirsiniz. İletmiş olduğunuz destek talepleri, uzman ekibimiz tarafından incelenerek ayrıntılı ve hızlı bir şekilde yanıtlanacaktır.

ŞİRKETLERDE KULLANILAN CRM VEYA ERP PROGRAMLARINDAN GEREKTİĞİNDE KISA SÜREDE TEKNİK DESTEK ALMANIN ÖNEMİ VE FAYDASI

Destek tanımını muhasebe programları açısından iki bölüme ayırabiliriz. Birincisi eğitim desteği, bu destek ile kullandığınız programda yapmak istediğiniz ama yapamadığınız işlem veya işlemlerle ilgili yetkili kişinin yönlendirmesi ile probleminizin çözülmesidir. İkincisi teknik destek, kullandığınız program eğer donanımsal birtakım bileşenlere sahip ise bunlarla ilgili yaşanan problemin çözülmesidir.

Şirketinizde kullandığınız program isterse dünyanın en iyi programı olsun eğer destek bakımından yetersiz ise kesinlikle tercih edilmemelidir. Bu bahsedilen destek ister eğitim olarak isterse de teknik destek olarak olsun bir email attığınızda veya bir telefon açtığınızda bir yanıtla karşılaşılamıyorsanız o programı kullanamayacağınızdan dolayı dünyanın en iyi programı bile olması bir anlam ifade etmeyecektir. Eğer şirket faaliyetlerinin yürütüldüğü bir anda herhangi bir destek ihtiyacı doğarsa buna en kısa sürede yanıt bulabilmek gerekir. Aksi takdirde şirket faaliyetleri sekteye uğrayabilir ve böyle bir durum da ciddi zararlara yol açabilir.

Dijital dönüşümün çok çabuk değiştiği günümüz koşullarında şirketlerin de bu koşullara hızlıca ayak uydurabilmesi ve bunu da doğru yardımcılarla yapması gerekir. Şirketlerin faaliyetlerini sistematik bir şekilde yürütmesine yardımcı olacak CRM veya ERP gibi online programlarını bu noktada bir maliyet olarak değil bir tasarruf olarak görmesi gerekir. Eğer şirketlerin bu konularda herhangi bir eksikliği göz ardı etmeleri veya “Destek” alanını örnek verecek olursak, umursamamaları ciddi maliyetlere yol açabilir. Şirketler dijital dönüşümde bahsi geçen konulara dikkat ederek finansal değil, fayda anlamında şirket için en uygun gördükleri seçimi yapmalıdır.

MOBİLİYS DESTEK TALEBİ MODÜLÜ

Mobiliys Destek Talebi Modülü’nde oluşturduğumuz talepleri çeşitli filtreleme seçeneklerine sahip veri listemizde;

1- Talep No

2- Bildirim Tarihi

3- Talep Konusu

4- Oluşturan Kişi

5- Durum (Bekliyor, İptal Edildi, Tamamlandı)

6- Hızlı İşlemler

kolonlarında görürüz. Alfabetik veya numerik olarak da sıralanabilen listemizde herhangi bir kaydın üstüne tıklayarak onunla ilgili detaylara gidebiliriz. Bu detaylarda taleple ilgili tüm bilgi ve düzenlemeleri gerçekleştirebiliriz. Yeni bir destek talebi oluşturmak istersek modül içerisinde bulunan Yeni butonuna tıklayıp Destek Türü, Konusu, Açıklama alanlarını doldurarak kaydımızı oluşturabiliriz. Oluşturulan kaydı silmek veya iptal etmek istersek tabloda bulunan İşlemler bölümünden hızlıca yapabiliriz.

Mobiliys’de Destek bölümünün ayrı bir modül olarak kullanıcılara sunulması, teknik desteğe verilen önemin bir göstergesidir.

Siz de en kolay şekilde en hızlı teknik destek erişimine sahip olmak istiyorsanız Mobiliys’i tercih edin.

Detaylı bilgiler ve daha fazlası için lütfen bizimle iletişime geçin.

#crm destek modülü

#müşteri destek

#en kolay

#en hızlı

#crm teknik destek

#erp teknik destek

#müşteri hizmetleri

#online crm