Görüşmeler

Hangi müşteriniz ile ne görüştünüz? Verdiğiniz teklifler ne aşamada veya daha önce teklif verdiniz mi? Mobiliys ile müşterilerinizle yaptığınız satış görüşmelerini ve bu görüşmelerin satışa dönüşme oranlarını, grafik ve raporlarla takip edebilirsiniz.

MÜŞTERİ GÖRÜŞMELERİNİ EN KOLAY VE EN İYİ ŞEKİLDE MOBİLİYS İLE YÖNETİN

Mobiliys ile artık müşterilerinizle olan görüşmeleriniz unutulup gitmeyecek.

Mobiliys’in Görüşme modülü birçok test ve deneme süreci sonrasında kullanıcıya en etkin faydayı sağlamak amacıyla uzman ekibimiz tarafından uzun uğraşlar sonucunda oluşturuldu. Mobiliys’in Görüşme modülüne gelin kısaca bir göz atalım;

  • Geliştirilmiş filtreleme seçenekleri sayesinde artık müşterilerinizin satış olasılıklarını da belirleyebilir ve buna göre satış oranınızın daha yüksek olduğu müşterileri filtreleyebilirsiniz. Bu sayede satış olasılığının yüksek olduğu müşteri görüşmelerine odaklanarak satışlarınızı yukarı çekecek, satış olasılığının düşük olduğu müşterilerinizle de gerektiği kadar ilgilenerek zaman tasarrufu sağlamış olacaksınız. Buna ek olarak farklı filtreleme seçenekleri de mevcut. Bunlar anahtar kelimeye, görüşme durumuna, görüşme türüne, görüşme tarihine göre filtreleme seçenekleri.

  • Yeni bir görüşme kaydı oluşturacağımız zaman Yeni Görüşme butonuna tıklayarak açılan pencereden firma seç ya da yeni ekle, görüşülen kişi seç ya da yeni ekle, konu, tarih ve saat, görüşme türü, görüşme özeti, satış olasılığı, görüşme kanalı alanlarını doldurarak ve son olarak da ileride iletişime geçilip geçilmeyeceğini(görüşülecek tarih ve saat, ne için, not) belirleyerek kaydımızı oluşturabiliriz.

  • Bu kayıtların tamamını veri listesinde çeşitli şekillerde sıralayarak görüntüleyebiliriz. Listede görüntülenen kayıtların detaylarına giderek görüşme tarihçesini, görüşmeye eklediğimiz notları, son görüşen kişinin kim olduğu, görüşmenin hangi süreçten geçtiği, bir sonraki görüşmenin ne hakkında ve hangi çerçevede yapılacağı, bir sonraki görüşmede nelerin konuşulacağı gibi o görüşme kaydıyla ilgili bilgi ve işlemlere erişebiliriz.

Bunların hepsi ve daha fazlasını, diğer modüllerle ve kullanıcılarla da entegre bir şekilde online olarak yapabilirsiniz. Bu modülün nihai sonucu, kurum içi hafızayı en üst düzeye çıkararak şirketin müşterileri ile olan ilişkilerini tüm detaylarıyla en etkin şekilde ortaya koymak ve şirketin satış verimliliğini arttırmaktır.

Siz işinize odaklanın, işleyişini Mobiliys’e bırakın!

Bir personelin tüm müşterinizle olan tüm görüşmelerinizi aşama aşama tüm detaylarıyla kayıt altına alabilmesi mümkün değil. Web ve mobil tabanlı ön muhasebe programı ve bir CRM muadili olan Mobiliys ile bunların hepsine internete erişiminizin olduğu her yerden ulaşabilecek ve dilediğiniz her işlemi kurulum gerektirmeden anında yapmaya başlayabileceksiniz. Üstelik tüm kullanıcılarınıza ve kullanacağınız diğer modüllere entegre bir şekilde. Mobiliys’i tercih etmenize kolaylık sağlaması için sadece Görüşme modülüyle ilgili olan şu açıdan bakmanızı tavsiye ediyoruz; Bir müşterinizle olan görüşmenizi kaçırdığınızı, unuttuğunuzu, olmayacak bir iş için çok fazla zaman kaybettiğinizi ve bunların sonucunda uğrayacağınız zararın maliyetini düşünün.

Mobiliys’i tercih etmeniz şirketiniz için bir maliyet değil, bir tasarruftur.

Detaylı bilgi ve fiyat teklifi almak için lütfen bizimle iletişime geçin.