Kullanıcılar

Çalışanlarınızın yaptıkları işlere göre roller tanımlayabilir, bu rollerle kullanıcılarınızı ilişkilendirebilirsiniz. Bu sayede çalışanlarınız Mobiliys’in bazı özelliklerine erişebilirken, yetkileri olmayan özelliklere erişemeyeceklerdir.

Web tabanlı online muhasebe programlarında Kullanıcı Yetkileri neden bu kadar önemli?

Şirket içinde personellerin motivasyonunu bozan en önemli faktörlerden birisi muhtemelen o personele asıl işinin yanında başka işlerin de yaptırılmasıdır. Peki bu şirket için bir avantaj mı yoksa personelin motivasyonun düştüğü ve birçok işle uğraştığı için verimliliğin azalmasına yol açan bir dezavantaj mı? Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, personeller asıl işlerinin dışında başka işlerle de meşgul ediliyorsa hiçbir işi düzgün bir şekilde yapamıyor ve aslında yapmak da istemiyor. Artık günümüzde şirketlerinin verimliliğini arttırmak ya da kurumsal hale getirmek isteyen şirketlerin hemen hepsi personellerin asıl işlerine odaklanmasının hem personellerin hem de kurumun verimliliğini arttırdığının farkına vardı. İşte web tabanlı online muhasebe programlarında kullanıcı yetkileri bu noktada çok önemli bir hal alıyor. Programda kullanıcı oluştururken kullanıcıların yetkilerini belirlemek aslında personelin şirkette asıl işiyle ilgili modüllere erişimi demek. Web tabanlı online muhasebe veya ön muhasebe, crm müşteri ilişkileri yönetimi programları, insan kaynakları programları vb. gibi programlarda bir de mobil kullanım imkanı varsa, kullanıcılar erişim sağlayabileceği her yerden işiyle ilgilenebiliyor. Personel başka konulara odaklanmadığından sadece işine odaklanmış oluyor ve işini en iyi şekilde yapmak istiyor. Bir diğer önemli konu da yöneticiler tarafından kullanıcıların görmelerini istemedikleri alanların kolayca engellenebilmesi.

Kısaca, çok basit gibi görünen fakat çok önemli işlevleri olan Kullanıcı Yetkileri’nin doğru bir şekilde oluşturulması durumunda hem personel hem de şirket verimliliği artmış oluyor.

Mobiliys’de kullanıcı rolleri nasıl oluşturuldu?

Mobiliys’in Kullanıcı Yetkileri modülü de bu konular dikkate alınarak aşama aşama oluşturuldu. Bu aşamalara kısaca bir göz atalım;

  • Oluşturulan kullanıcıları data tablomuzda görüyoruz.

  • Bu data tablomuzda kullanıcı yetkilerini düzenleme, bilgileri güncelleme, kullanıcı kaydını silme ve o kullanıcıyla giriş yapma işlemlerini yapabiliyoruz.

  • Yeni bir kullanıcı eklemek istiyorsak Yeni Kullanıcı butonunu tıklayarak açılan modalda kaydımıza başlıyoruz.

  • Bu modalda 3 tab bulunuyor.

  1. Ad, Soyad, Email, Cep Telefonu, Şirket İçi Ünvanı ve Aktif-Pasif durumu bilgilerini girdiğimiz  Kullanıcı Bilgileri tabı,

  2. Admin, Yönetici, Müdür vb. gibi bir veya birden çok seçeneği işaretleyebilerek kullanıcıların rollerini belirleyebildiğimiz Kullanıcı Yetklileri tabı,

  3. Ve son olarak otomatik rastgele veya manuel olarak şifre belirleyebildiğimiz, istersek şifreyi de Email yoluyla otomatik atmasını sağlayabildiğimiz Kullanıcı Şifre tabı.

#yetkilendirme #rol tanımları #kullanıcı grupları ve rolleri #kullanıcı yetkileri