Mobiliys’te Satış, Teklif, Fatura, Sipariş İşlemleri Tek Modülde

Müşterilerinizle kalıcı ilişkiler kurmanızın ilk adımı olan yeni satış işlemleri, satış trafiğinin artması ve müşterilerin isteklerine hızlı geri dönüşler yapmanızı kolaylaştıran, sorunlarınıza bulut tabanlı çözümler sunan ve tüm satış işlemlerinizi kolayca yönetebilmenizi, takip edebilmenizi sağlayan bölümdür. Müşteri adaylarınızla yapmış olduğunuz olumlu görüşmeler neticesinde, müşteri statüsüne geçen firmalara sunmuş olduğunuz tekliflerin kabul edilmesi sonucunda siparişin oluşturulmasıyla atılan ilk adımdır satış. Müşterilerinizle ilgili toplamış olduğunuz enformasyonlar sayesinde satış yöntemlerinizi artırabilir ve rekabeti öne taşıyabilirsiniz.  Bundan sonraki adımlar niteliğinde müşterilerinize beklentilerini karşılayacak hizmeti sağlamak ve ürün satış yönetimlerini, ürünlerin sevkiyatlarının sorunsuz yapılması halinde satış sürecini de başarıyla gerçekleştirmiş olursunuz. Tüm bu işlemlerinizi sorunsuz bir bütünlük içerisinde gerçekleştirdikten sonra eksiksiz bir raporlama sayesinde yüzde yüz müşteri memnuniyetini ve kalıcı bir müşteri kitlesini elde etmiş olursunuz. Tüm potansiyel satışlardan fırsatlar, teklifler, satışlar, siparişler, faturalar ve irsaliyelere kadar olan aşamaları takip edebilirsiniz.

Satış bölümü içerisinde stok kartlarınızı görüntüleyebilir, birim ve stok miktarlarını takip edebilir ve aktif kısayol butonları sayesinde hızlı işlemler gerçekleştirebilirsiniz. Dilerseniz stok kartlarından, işlemini gerçekleştirmek istediğiniz ürünleri sepetinize ekleyebilir, aynı sayfada yer alan aktif kısayol butonları sayesinde sepetinizdeki ürünü anında teklife dönüştürebilir, siparişe dönüştürebilir, satışa dönüştürebilir ve faturaya dönüştürebilirsiniz.

Satış yönetimlerini hatasız sağlamak karlılığınızı da doğru orantıda artıracaktır. Bir satış işlemlerinden tabii olarak, müşterilerinizle birlikte satış grafiklerini artırmak, gerçekleşecek satışları kazanç sağlayacak müşteri adaylarına yönlendirmek ve ödeme işlemlerinde oluşabilecek riskleri azaltmak satış işlemlerinden beklenen önemli aşamalardır. Tüm satış süreçleri boyunca müşterilerinize sunduğunuz ürün veya hizmetleri onlara sorunsuz şekilde ulaştırabileceğiniz kanalları doğru saptamak son derece zordur. Aksi halde satış işlemlerinizin aksaması, müşterilerinizin işlerinin aksamasına, kazanç yüzdelerinizin düşmesine, ödemelerde aksaklıklara hatta müşteri kayıplara sebebiyet verecektir.

Tüm bu zorlu işlemlerin tek bir program üzerinden gerçekleştirilmesini sağlayan bu donanımlı yapı ve bulut entegrasyonu sayesinde tüm satış işlemlerinizi, tekliflerinizi, revize isteklerini, siparişlerinizi, fatura ve irsaliyelerinizi, ödemelerinizi işleriniz aksamadan, dilediğiniz cihazdan ve dilediğiniz yerden takip edebilir, oluşabilecek sorunları önleyebilirsiniz. Siz gerçekleşmiş satışlarınızın kontrollerini elinizde tutarken, gerçekleşecek olan satışlarınız için de geliştirme ve fırsat yaratma imkânlarına erişmiş oluyorsunuz. Bu imkân sayesinde iş dünyasındaki müşterileriniz için birebir fırsatlar üretebilir, firmalara mihrak ilerlemeler kaydedebilirsiniz. Kısacası müşterilerinize sunacağınız teklifleri satışa dönüştürmek, takibini sağlamak, gerekirse revize etmek, devamında müşterilerinizle görüşmeler yapmak ve sonrasında satışını gerçekleştirme aşamalarını uzmanlık gerektirmeden profesyonelce gerçekleştirmenize olanak sağlanmış olur.