Teklif Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Teklif Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Teklif hazırlamak basit gibi görünse bile zaman zaman zor ve karmaşık bir hal alabiliyor. Müşterilerle olan sürecin başlamasında ciddi bir aşama olduğundan işletmeler için hem tasarım hem de detay konusunda ciddi önem verilmesi gereken noktalardan biri haline geliyor. Şirketlerin müşteri kazanma oranlarını artırması için kullanılacak teklif stratejilerini iyi belirlemeleri gerekiyor. Şirketler artık hem elindeki müşteriyi tutabilmeli hem de yeni müşteri kazanmakta zorluk çekmemeli. Çünkü bugün şirket iflaslarının başlıca sebeplerinden birisi, artan rekabet koşullarından dolayı elindeki müşteriyi kaybederek yeni müşteri de kazanamamak. Yeni müşteri kazanmak veya elindeki müşteriyi kaybetmemek artık ciddi bir beceri gerektiriyor. Günümüzde bu süreci verimli bir şekilde yürüten şirketler yeni müşteri kazanmakta diğerlerinden avantajlı bir noktaya geliyor. Siz şirket olarak aldığınız müşteri taleplerine sistemli ve verimli bir teklif stratejisiyle geri dönüş yapmalısınız. Eğer gelen taleplere yönelik hazırladığınız tekliflerde belli kriter ve kıstaslara sahip olur, doğru stratejiler belirlerseniz satış eğrinizi yukarıya çekerek şirket verimliliğinizi rahatlıkla arttırabilirsiniz.

Müşterinizin Ne İstediğini ve Sizin Neler Yapabileceğinizi İyi Bilmelisiniz

Müşterinizi iyi dinlemeli ve onun ne istediğinin farkında olmalısınız. Hiçbir detayı kaçırmayın ve karanlık hiçbir nokta kalmadığından emin olun. Çünkü müşterinizi ancak çok iyi anlarsanız onun taleplerine tam olarak cevap verebilirsiniz. Teklif vermekte acele etmeyin, müşterinizin tam olarak sizden ne talep ettiğinin ve bununla ilgili neler yapacabileceğinizin farkında olun, bu sayede hem daha kolay hem de daha verimli bir teklifle müşterinize gitmiş olacaksınız.

Gerektiğinde Müşterilerinize Alternatif Çözümler Sunabilmelisiniz

Eğer verdiğiniz teklif müşteriniz için uygun görünmemesi durumunda bu teklifi revize edebilmeniz müşteriyi kaybetmemek adına o aşamadaki en etkin hamle olacaktır. Çözüm önerilerine sahip olun! Müşterinizin yapacağı farklı seçimlerle veya farklı fiyat seçeneklerine sahip ürünlerle de ihtiyaçlarının karşılanacağını bilmelerini sağlayın. Bu sayede müşteriniz alternatif çözüm için arayışı için rakiplerinizle temasa geçmeyecektir.

Verdiğiniz Teklifin Müşteriniz İçin Her Açıdan Uygun Olduğunun Farkında Olun

Verdiğiniz teklifin fiyat ve ürün seçiminde hem siz hem de müşteriniz için kabul edilebilir ve akılcı olması gerekir. Bu sayede verdiğiniz tekliflere etkin geri dönüşler alırsınız.

Müşterinizin Teklifin Tüm Detaylarına Sahip Olmasını Sağlayın

Tüm detayları, beklentileri ve yapılacakları açıkca belirtin. Müşterinizin kafasında hiçbir kuşku ve karanlık nokta kalmayana dek sürecin nasıl işleyeceğini detaylıca anlatın. Örneğin; Ödeme teklifin kabulünü takip iki iş günü içerisinde yapılmalıdır yada ödeme havale ile gerçekleştirilecektir gibi spesifik şeyler belirtin. Firma bilgileriniz, logonuz, fiyat ve ücret bilgileriniz, garanti ve teslim süreci vb. gibi tüm bilgileri teklif dosyanızda bulundurmalısınız. Bu sayede müşteriniz sürecin nasıl işleyeceğinin farkında olacak ve size karşı güven duyarak teklife olumlu cevap vermesine olumlu katkı sağlayacaktır.

Peki Biz Bu Sürecin Nasıl İşlemesi Gerektiğinin Farkındalığıyla Şekillenen Mobiliys Teklif Modülü’nü Nasıl Oluşturduk

Mobiliys teklif yönetiminde teklif oluşturabilir, oluşan teklifleri revize edebilir ve tekliflerinizi tek bir dokunuşla faturaya dönüştürebilirsiniz. Üstelik istediğiniz para biriminde.

Teklif oluşturmak için satış işlemlerinden yeni satış ve ürünleri sepete ekleyin. Dilerseniz indirimleri düzenleyin ve teklifinizi oluşturun. Teklif vereceğiniz firmayı seçip, dilerseniz de teklif şartlarınızı açıklamaya ekleyip, kaydedin. Teklifinizi ister bilgisayarınıza pdf olarak kaydedin, isterseniz mail gönderin veya yazıcıdan çıktısını alın.

Teklifiniz için revize isteği mi geldi?

Teklife tıklayıp revizyonu yapın kaydedin. Gönderin. Verilen tüm teklifleri listeden kolayca görebilir, filtreleyebilirsiniz.

Onaylandı!

Hemen siparişe dönüştürün veya faturalandırın, daha sonrası için satışa dönüştürün. İşte bu kadar kolay!

Eski ve karmaşık yazılımlardan kurtulun, modern ve pratik Mobiliys ile tanışın. Detaylı bilgiler ve daha fazlası için çekinmeden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

#teklif modülü #teklif nasıl hazırlanır #şirket teklifi #firma teklifi #teklif tüyoları #teklif hazırlamada püf noktalar